A pikkelysömör (psoriasis) egy többtényezős, krónikus gyulladásos betegség, amely a bőrt és a körmöket érinti, és gyakran kíséri a mozgásszervi rendszer patológiája.
Ha aggódik a bőrön lévő, különböző formájú és méretű vörös, száraz foltok miatt, amelyek pikkelyesek és viszketnek, kérjen időpontot bőrgyógyászhoz.
Orvosaink a pikkelysömör kezelését integrált megközelítéssel - mind a gyógyszeres kezelési módszerek (kenőcsök, gélek, aeroszolok, tabletták és gyógyszeres injekciók) alkalmazásával, mind a jól bevált excimer fénnyel, olasz lézeres készülékkel.
A pikkelysömör okai
Az orvosok számos okot neveznek meg a pikkelysömör kialakulásának:
- Genetikai hajlam - a tudósok számos gént leírtak, amelyek jelenléte hajlamosít a betegség kialakulására;
- Az endokrin, immun- és idegrendszer működési zavarai;
- Egyes környezeti tényezők negatív hatásai.
Vannak olyan provokáló tényezők is, mint például:
- Krónikus fertőző betegségek (leggyakrabban streptococcus okozza);
- Alkoholizmus, krónikus alkoholizmus;
- Időjárási viszonyok (száraz vagy hideg éghajlat);
- A bőr traumatizálása (karcolások, rovarcsípés, napégés);
- Gyakori érzelmi stressz;
- bizonyos gyógyszerek (például lítium-sók, adrenerg blokkolók, orális fogamzásgátlók, maláriaellenes szerek) szedése;
- A szisztémás hormonális gyógyszerek hirtelen megvonása.
Nem szabad bíznia a mítoszokban, miszerint a száraz bőr és a túlzott higiénia pikkelysömört okozhat – ez egyáltalán nem igaz!
A pikkelysömör stádiumai
Jelenleg az orvosok a betegség 3 szakaszát különböztetik meg:
- Progresszív - a kiütéses elemek számának növekedése, a papulák összeolvadása és új elemek megjelenése a sérült területeken jellemzi. A plakkok élénk rózsaszínűek és pikkelyek borítják. Az új elváltozások sejtosztódási sebessége 10-szeresére nő;
- Helyhez kötött – friss elemek nem figyelhetők meg, a plakkok stagnáló-vörös színűek, gyakorlatilag nincs hámlás, a viszketés szinte nem zavaró;
- Regresszív - a kiütések színintenzitásának gyengülése, a kiütés elemei halványak, újak nem jelennek meg, nincs hámlás, nem észlelnek szubjektív jeleket. A plakkok körül fehér pszeudoatróf peremek képződnek, a nagy plakkok közepén pedig egészséges bőr jelenik meg. A kiütés helyén színtelen foltok maradnak.
Egyes esetekben a betegek bőrén egyidejűleg különböző fejlődési szakaszokban vannak elemek.
A betegség tünetei
A dermatovenerológus mindenekelőtt a pszoriázisos triád jelenlétére figyel. Ezek a pontos vérzés, a terminális film tünetei és a sztearinfolt.
A plakkok megkarcolásakor „sztearinfolt" jelenik meg - fokozott hámlás figyelhető meg, és a papulák felülete egy zúzott sztearincsepphez hasonlít.
Az úgynevezett terminális film látható, ha a pikkelyeket teljesen eltávolítjuk - nedves, vékony, fényes film jelenik meg a felületen.
Pontos vérzés (Auspitz-tünet) – látható a bőrön a pikkely eltávolításakor.
A bőrgyógyászok kiemelik a Koebner-jelenséget is – a pikkelysömör okozta kiütések megjelenését a bőrsérülés helyén (karcolások, sérülések).
A pikkelysömör tünetei a típusától függenek, de vannak közös pontok:
- Kiütések - mindig jelen vannak ilyen vagy olyan formában;
- Bőrfeszülés érzése a pszoriázisos elemek helyén;
- Változó intenzitású viszketés.
A pikkelysömörben kialakuló plakkok sok helyen jelennek meg, de vannak jellegzetes lokalizációjú területek is:
- A fejbőr (a plakkok ilyen elrendezésével seborrheás pikkelysömörről beszélünk);
- Térd és könyök;
- Bőrredők és hajlító felületek - könyök, térdízületek, lágyék, hónalj terület, a mell alatt (ez a lokalizáció lehetővé teszi, hogy inverz pikkelysömörről beszéljünk);
- Ágyéki, keresztcsont;
- Tenyerek és lábak – tenyér-plantáris pikkelysömörrel;
- Köröm pikkelysömör – kiütés a körömlemezeken, subungualis vérzések, a köröm elválasztása a körömágytól (onycholysis).
A pikkelysömör a bőr megnyilvánulásai mellett más tüneteket is okoz. Például az artropátiás formában az ízületek fájdalma, duzzanata (leggyakrabban ezek a megnyilvánulások a lábakon, kezeken, boka- és térdízületeken lokalizálódnak).
A pikkelysömör típusai
A bőrgyógyászok többféle betegséget különböztetnek meg:
Vulgáris(plakkos, közönséges) a leggyakoribb és az összes pikkelysömör eset 90%-át teszi ki. Az ilyen típusú betegségeknél a vörös-rózsaszín lapos gyulladásos elemek (papulák) a bőr felszíne fölé emelkednek, és világos határokkal rendelkeznek.
Hajlamosak összeolvadni, és különböző méretű plakkok keletkeznek, amelyeket ezüstös pikkelyek borítanak. Megjelenésében füzérre vagy földrajzi térképre emlékeztet.
Pszoriázisos elemek elsősorban a fejbőrön, a könyök és a térd extensor felületén, a derék és a keresztcsont bőrén találhatók, de más helyeken is megtalálhatók.
A könyök pikkelysömörét speciális esetként kezelik (a könyökön maradandó plakk található, és ha megsérül, súlyosbodni kezd).
Exudatív– endokrin betegségekben (elhízás, cukorbetegség stb. ) szenvedő betegeknél gyakrabban fordul elő. Az elváltozásokban váladékozás, valamint sárgásszürke kéreg található.
könnycsepp alakú– ahogy a neve is sugallja, a bőrön számos élénkvörös cseppek formájában megjelenő papula figyelhető meg, a hámlás és beszivárgás csekély mértékű. Főleg gyermekeknél és serdülőknél fordul elő streptococcus okozta fertőző betegségek után. Egyes esetekben a guttate pikkelysömör közönséges pikkelysömörré degenerálódik.
Seborrheáslokalizációjában különbözik - az elemek a fül mögötti és nasolabialis redőkben, a mellkason, a lapockaközi régióban, a fejbőrön találhatók. A pikkelyek színe sárgás, néha átterjednek a homlok bőrére, és „pszoriázisos korona" keletkezik.
Pustuláris– korlátozott (a tenyéren és a talpon) vagy kiterjedt kiütések formájában nyilvánul meg, amelyeket felületes pustulák képviselnek.
A pustularis tpusok kzl a Barber palmoplantaris pikkelysömör is megkülönböztetik, melyben pustulák borítják a talpat és a tenyeret. Erős viszketés, a pustulák összeolvadása és kéregképződés jellemzi. A betegség gyakran a körmöket is érinti.
Generált Tsumbusch pikkelysömörben is megtalálhatók a pustulák. Ezt a fajta betegséget fényes bőrpír (vörösség) és felületes pustulák megjelenése jellemzi. A kiütések területén égő érzés és fájdalom jelentkezik. Az elváltozások gyorsan nőnek, összeolvadnak és nagyobb bőrfelületet fednek le. Tsumbusha psoriasis esetén az epidermisz (a bőr felső rétege) leválása következik be, és úgynevezett „gennyes tavak" képződnek. A betegek általános rossz közérzetet tapasztalnak, láz, égő érzés, bizsergés kínozza őket az érintett területeken.
Pszoriázisos eritroderma
Az orvosok kifejezetten az ilyen típusú pikkelysömörre, a pszoriázisos eritrodermára összpontosítanak. Ebben az esetben a kóros gyulladásos folyamat a bőr egészét vagy majdnem egészét érinti. Durva lesz, feszes, pelyhes elemek borítják, a bőr kipirosodik.
Sok betegünk panaszkodik a subfebrilis szintre emelkedő lázról és a rossz közérzetről. Növekszik a perifériás nyirokcsomók száma. Erythroderma alakulhat ki a pikkelysömör helytelen kezelése miatt (fürdés, túl intenzív szolárium, magas koncentrációjú gyógykenőcs stb. ). Más esetekben a folyamat egészséges emberekben alakul ki, ha a pikkelysömör csak most kezdődött és gyorsan halad.
Ha a pszoriázisos eritroderma hosszú ideig fennáll, a betegek körömkárosodást és hajhullást tapasztalhatnak.
Psoriaticus ízületi gyulladás
Ezt a patológiát arthropathiás pikkelysömörnek is nevezik. Az ízületi károsodás a kiütésekkel párhuzamosan is kialakulhat, egyes esetekben még korábban is kezdődik, és a pikkelysömör előhírnöke.
Főleg a láb és a kéz apró ízületei érintettek, de néha a csukló- és bokaízületek is érintettek a gyulladásos folyamatban. A betegek aggódnak az ízületi fájdalom, duzzanat, deformáció és mozgáskorlátozottság miatt.
Diagnosztika
A diagnózis fő feladata a bőrelváltozások százalékos arányának meghatározása az egész testben. Erre azért van szükség, hogy értékeljük a kezelés hatékonyságát egy adott betegnél.
Van egy vélemény, hogy a diagnózis felállításához nagyszámú vizsgálaton kell átesni. De a legtöbb esetben ez nem így van, és elegendő a bőrkiütés alapos vizsgálata egy dermatovenerológus által. A pikkelysömörnek jellegzetes megnyilvánulásai vannak, ezért a vizuális diagnózis nem nehéz.
Tipikus esetekben ez a pikkelysömör triád: pontos vérzés, terminális film tünetei és sztearinfolt. Nagyon gyakran a betegeket zavarja a különböző intenzitású viszketés. A rokonok pikkelysömörének jelenléte is fontos.
Vannak azonban olyan bőrtünetek, amelyeket meg kell különböztetni a betegség diagnosztizálása során. Például papuláris szifilisz esetén hasonló kép figyelhető meg. Ebben az esetben az orvos differenciáldiagnózist végez, beleértve a szerológiai vizsgálatokat is.
A fejbőr pikkelysömörét néha összetévesztik a seborrheás dermatitisszel. A pikkelysömörnél az orvos megállapítja, hogy a bőrön papulás van - vagyis a bőrszint fölé emelkedő, pikkelyekkel borított tömörödés.
A pikkelysömör artropátiás formájában (ha nincsenek bőrkiütések) a bőrgyógyásznak meg kell győződnie arról, hogy pikkelysömörről van szó, nem pedig rheumatoid polyarthritisről.
A pikkelysömör gyakran más betegségekkel együtt jelentkezik, ekkor az orvosok társbetegségekről beszélnek. Például a pikkelysömör kombinálható szívkoszorúér-betegséggel, cukorbetegséggel, depresszióval vagy gyomor-bélrendszeri patológiákkal.
Ha a bőrgyógyász pikkelysömört diagnosztizál, minden bizonnyal gasztroenterológus, kardiológus, reumatológus és endokrinológus konzultációra utalja a pácienst. És ezek a szakemberek kiterjedt vizsgálatot írnak elő (minden egyes betegséghez szabványos tesztlista van, különösen vérvizsgálat).
A modern klinika diagnosztikai bázisát a legmodernebb eszközök és eszközök jelentik. Ez lehetővé teszi a különféle betegségek átfogó vizsgálatát.
A laboratóriumi vizsgálatokat modern biokémiai és hematológiai analizátorokkal végzik. Az ultrahangos diagnosztikai orvosok fejlett ultrahanggépekkel vizsgálják a betegeket.
A legújabb orvosi technológiával felszerelt radiológiai osztályon röntgen- és mammográfiás vizsgálatokat végezhet. A klinikán bármely szerv MRI- vagy CT-vizsgálatát is elvégezheti.
A funkcionális diagnosztikai osztály orvosainak lehetősége van minden szükséges vizsgálat elvégzésére: EKG, EEG, echoencephalográfia, napi EKG monitorozás, napi vérnyomás monitorozás, a külső légzés funkciójának meghatározása és egyéb létfontosságú mutatók.
A klinikánkon bemutatott diagnosztikai tesztek legszélesebb választéka lehetővé teszi az orvosok számára a betegségek azonosítását a fejlődés szinte bármely szakaszában.
Kezelés
A kezelés fő célja a betegség ellenőrzése és remisszióba helyezése (a tünetek gyengülése vagy eltűnése). A pikkelysömör kezelésében az orvosok egyszerre több irányt alkalmaznak: gyógyszereket (kenőcsök és más gyógyszerformák külső használatra, valamint tabletták szisztémás terápiára) és fényterápiát excimer fénnyel.
A külső gyógymódok közé tartoznak a hormonális gyógyszereket tartalmazó krémek, kenőcsök, gélek, emulziók, spray-k. A glükokortikoszteroidok elnyomják az immunrendszert és enyhítik a gyulladást. Számos adagolási formában jelennek meg, minden egyes esetben az orvos egyéni kezelési rendet választ ki.
A viszketés és a száraz bőr csökkentése érdekében hidratáló és bőrpuhító szereket használnak.
A fejbőrön jelentkező pikkelysömör megnyilvánulásainak enyhítésére speciális samponok használatát írják elő.
A kalcipotriolt (a D-vitamin analógját) szintén helyi kezelésre írják fel.
A szisztémás terápia során az orvosok immunszuppresszív gyógyszereket írnak fel. Ezeket a gyógyszereket gyakran kis adagokban (hetente egyszer) adják be a nehezen kezelhető pikkelysömör gyakori típusainak kezelésére. Hasonló kezelési rendet alkalmaznak rheumatoid arthritisben szenvedő betegeknél. Az adagolás orális, intravénás, intramuszkuláris vagy szubkután.
Az orvosok retinoidokat (az A-vitaminhoz hasonló biológiai tulajdonságokkal rendelkező gyógyszereket) is felírnak.
A szisztémás glükokortikoszteroidokat nagyon ritkán és csak különösen nehéz esetekben alkalmazzák.
A folyamat lecsengésével a külső szerek, szájon át szedhető gyógyszerek alkalmazási gyakorisága csökkenés irányába változik.
Vegye figyelembe, hogy egyes gyógyszerek negatív hatással vannak a magzat fejlődésére (például szelektív immunszuppresszánsok), ezért terhes nőknél ellenjavallt.
Semmilyen alternatív kezelés nem vezet pozitív eredményhez. Nem szabad kísérletezni, és egészségét a hagyományos gyógyítókra és a nem bizonyított hatékonyságú módszerekre bízni.
Orvosaink arra kérik Önt, hogy ne öngyógyuljon, és ne hagyja abba (írja fel) magának a különféle gyógyszereket, mert ez csak súlyosbíthatja a helyzetet és a kiütések növekedését okozhatja!
A pikkelysömör kezelése lézeres készülékkel
A Dermatovenereológiai Központ hatékony módszert kínál a betegség kezelésére excimer lézeres rendszerrel. Ez a fő fizioterápiás kezelés a pikkelysömörben és néhány más bőrbetegségben, amely bizonyítottan hatékony.
Az excimer lámpa xenon-klór vegyületekkel működik, és UV tartományban bocsát ki fényt. Csak bizonyos hosszúságú sugarak hatolnak be a bőrön, és csökkentik a bőr gyulladását. A plakkok vastagsága csökken.
A sugarak csak a „beteg" sejtekre hatnak, az egészséges bőrre nem. Ez a terápia csökkenti a T-limfociták populációját a plakkokkal borított bőrterületeken. Ily módon stabil remisszió érhető el, és sok esetben az excimer fénnyel történő kezelés lehetővé teszi a hormonális gyógyszerek elhagyását.
Ez a módszer lehetővé teszi, hogy elfelejtse azt a kínt, amelyet a szezonális exacerbáció okoz a pikkelysömörben szenvedő betegeknek.
A dermatovenerológus először azonosítja a monokromatikus excimer fénnyel végzett fototerápiás kezelés indikációit és ellenjavallatait.
A jelzések a következők:
- Pikkelysömör;
- Vitiligo;
- Atópiás dermatitis;
- Foltos kopaszság (alopecia);
- A hegek színének megváltozása;
- Ekcéma.
Az eljárásnak nagyon kevés ellenjavallata van, ezek a következők:
- Terhesség;
- onkológiai betegségek;
- Súlyos általános állapot.
Miért érdemes odafigyelni a rendszerkezelésre
A dermatovenereológusok megjegyzik az excimer fénnyel történő kezelés számos tagadhatatlan előnyét:
- A hatás helyi, csak pszoriázisos plakkok esetén a sugarak nem érintik az egész testet;
- Enyhe esetekben elegendő csak fényterápiát és fényérzékenyítő szereket felírni a stabil remisszió eléréséhez;
- Bármilyen életkorú betegek számára felírva (3 éves kortól);
- A lézeres rendszerrel végzett kezelés nem igényel kórházi tartózkodást, könnyen beleillik bármilyen munkarendbe;
- Hatékony a pikkelysömör különféle formáira;
- Minimális korlátozások.
Hogyan történik a kezelési eljárás?
Az első találkozás alkalmával az orvos vizsgálatot végez Önnek, amely során meghatározza a bőr fototípusát és meghatározza az ultraibolya sugárzás minimális dózisát.
Másnap időpontra jön, ahol az orvos megállapítja a legmegfelelőbb vizsgálati eredményt. Vagyis az orvos egyénileg választja ki a sugárzási teljesítményt, amely kifejezetten az Ön bőrének megfelelő.
A kezelés alatt nincsenek korlátozások, csak azt tanácsolják, hogy korlátozza a fűszeres és zsíros ételek fogyasztását, és igyon sok folyadékot.
A fényterápia hatása már néhány eljárás után jelentkezik, és a stabil remisszióhoz körülbelül 5-10 (egyes esetekben 15) eljárásra lesz szüksége.
Egy eljárás időtartama 10-20 perc, a kezelés területétől és az érintett területek számától függ.
Pszichológiai segítségnyújtás
Mindig arra biztatjuk, ne feledje, hogy a pikkelysömör nem fertőző! Ennek ellenére a betegek gyakran nem annyira a kiütések jelenléte miatti kellemetlenségek miatt aggódnak, mint mások reakciói miatt. Ez különösen fájdalmas a nők és a gyermekek számára.
A gyerekek kegyetlenül viselkedhetnek egy beteg gyermekkel szemben. Ezért nagyon fontos a kezelés időben történő előírása, beleértve a pszichológussal vagy akár egy pszichoterapeutával való konzultációt is.
A pikkelysömör kezelésének előnyei klinikán
A betegek számos okból választják a pikkelysömör kezelését:
- Tapasztalt, képzett bőrgyógyászok és kozmetikusok;
- Bőrgyógyászati és kozmetikai problémák egyidejű megszüntetése;
- Innovatív kezelési módszerek, különösen lézeres rendszer alkalmazása;
- A legmodernebb diagnosztikai módszerek;
- Konzultációs lehetőség különböző szakterületű orvosokkal.
Ha aggódik a plakkok, a bőr viszketése és hámlása miatt, lépjen kapcsolatba a klinikával. Mindig szakképzett orvosi ellátásban részesülhet.
A pikkelysömör megelőzése
A dermatovenerológusok fő feladata a pikkelysömör súlyosbodásának megakadályozása. Ennek érdekében megelőző intézkedéseket írnak elő:
- Stressz megelőzés;
- Megfázás megelőzése;
- A krónikus fertőzés gócainak ellenőrzése;
- A durva, szűk ruházat elutasítása, amely megsérti a bőrt.
A megelőző intézkedéseknek és a pikkelysömör időben történő kezelésének köszönhetően az orvosok képesek gyorsan csökkenteni a betegség súlyosságát és elérni a betegség számos tünetének eltűnését.
Mi történik, ha a betegséget nem kezelik?
Ha nem kezelik, a kiütések szétterjednek, és egyre nagyobb részét kitöltik a bőrnek. Lehetőség van az eritrodermiás típusra való áttérésre, amelyet sokkal nehezebb kezelni.